RakoviceMeteo

Silný mráz 29. januára 2011


U nás za dedinou Rakovice sa nachádza miesto (dolinka), ktoré je tvorené dolinou medzi dvoma kopcami. Dolina je orientovaná smerom od SZ na JV čo jej zabezpečuje ideálne prúdenie vzduchu počas chladných zimných dní. Pokiaľ je navyše na znemi snehová pokrývka, ktorá pôsobí ako izolácia a zároveň zabezpečuje dobré vyžarovanie tepla, zima z okolia steká do tejto dolinky a teda je to miesto pre meteorológa veľmi zaujímavé. Zvlášt ked je bezvetrie. Vtedy dokáže vzniknúť rozdiel v teplote medzi dedinou a touto dolinou aj 10 stupňov. Samozrejme v horských oblastiach existujú miesta, kde vzniká rozdiel aj 20 stupňov. Ale pre nás je aj rozdiel u nás veľmi zaujímavý na sledovanie. V jednom týždni v zime v roku 2011 nastali takmer ideálne podmienky (akurát bolo málo snehu) na vytvorenie zaujímavého teplotného rozdielu. Tak som sa vybral do tejto dolinky vybavený teplomermi. U nás bolo jasno, takmer bezvetrie a asi 4 cm snehu. Teplota v dedine sa pohybovala okolo -17 stupňov Celzia. Na dolinke som bol ráno v čase medzi 7:00 a 7:30, vtedy býva najchladnejšie. Akú teplotu som tam nameral, je vidieť na fotkách:

U nás na meteostanici bola minimálna teplota dosiahnutá trošku neskôr. Konkrétne o 7:47 a to v búdke -19.48 a pri zemi -20.76.
Čiže rozdiel teplôt pri zemi medzi dedinou a dolinkou bol vyše 3 stupne. Pri ideálnych podmienkach to vie spraviť rozdiel aj 6 stupňov.
Taký prípad sme zažili, ale nemám to zdokumentované.Choď na predchádzajúce fotografie Návrat naspäť Choď na ďalšie fotografie